• Bilgilendirme; Sitemizde altyapı değişikliği nedeniyle, kayıtlı üyelerimiz hesaplarına giriş sorunları ile karşılaşabilirler. Buradan yeni şifre isteğinde bulunup hesabınıza tekrar giriş yapabilirsiniz.

Türk Telekom’dan fiber internet açıklaması

wmgtasarim

WMGTASARIM
Yönetici
Katılım
16 Tem 2022
Mesajlar
39
Konum
Tekirdağ
Kredi
95,820
Meslek
Yazılım
Facebook
wmgdesig
Ticaret: 0 / 0 / 0
turk-telekom-fiber.jpgİnternet servis sağlayıcılar ülkemizi 5G ve yeni nesil teknolojilere hazırlamak ve internet penetrasyonunu artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürürken, altyapıdaki fiberleşme oranını 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 92 seviyesine ulaştıran Türk Telekom, Tarihi Yarımada’nın fiber dönüşümünü tamamladı.

2022’nin ilk çeyrek sonuçlarına göre Türkiye’deki hanelerin yüzde 92’sinin sokağında fiber altyapı bulunduğunu belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda ise stratejik planlar doğrultusunda yatırımlarına devam ettiklerini duyurdu.

Türk Telekom fiber internet altyapısı ne durumda?


2019 sonunda 304 bin kilometre olan fiber ağını 2022 ilk çeyrek itibariyle yüzde 22,3 büyüterek 372 bin kilometreye çıkaran Türk Telekom, 2019 sonunda 21,9 milyon olan fiber hane kapsamasını, 2022 ilk çeyrek itibarıyla Türkiye’nin yüzde 92’sini kapsayacak şekilde 30,6 milyona yükselti. 1. çeyrek itibarıyla 9 milyonu geçen eve/binaya kadar (FTTH/B) fiber hane kapsaması bulunuyor.

1 Haziran itibariyle kullanıcılara 1000 Mbps yani 1 Gbps hız seçeneği sunmaya başladıklarını belirten Önal sözlerine şu şekilde devam etti;

“Türkiye’nin ve sektörün gelişimi için kilit nokta, 5G ve ötesi yeni nesil teknolojileri destekleyecek altyapıyı inşa etmek. Biz, kurmuş ve büyütmüş olduğumuz sabit internet altyapısı için attığımız her adımda bu sorumlulukla hareket ediyor, halkımızın internet erişimini sürekli geliştirerek daha da ileri taşıyoruz. Bugün, İstanbul’un tarih kokan semtlerini barındıran Tarihi Yarımada’nın tamamını fiberleştirdiğimizi duyurmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

“Fiber altyapı, aynı zamanda 5G ve ötesi mobil teknolojilerin ihtiyaç duyduğu yüksek hızı ve bant genişliğini de sağladığı için 5G’nin de ana unsurlarından biri niteliğinde. 5G çalışmaları için önem teşkil eden, mobil altyapıyı fiberleştirecek toptan seviyedeki erişim ürünlerimizde geçtiğimiz yıl, BTK’nın da onayı ile yüzde 67’ye varan indirimler sağlayarak işletmecilerin hizmetine sunduk. Böylece 5G’ye hazırlık kapsamında, toptan seviyedeki müşterilerimize sağladığımız desteği de artırmış olduk.”