• Özel Kurumsal+Plus üyelik paketi için 50% İNDİRİM fırsatı kazan. Üstelik Kurumsal+Plus paketi satın aldığınızda + Reklam Hizmeti + Mesleki Rank Yanında Hediye! - Kampanya 2024 yıl sonuna kadar geçerlidir! Detaylar için Tıklayın!
  • Merhaba! WF’e hoş geldiniz! WF, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir. WF, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz. Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Soğuk Duş Ve Faydaları

Elbeate

Elbeate bir gün...
kullanici
23 Ocak 2022
96
1
46
14
eniyinet

Soğuk Duş Ve Faydaları​

Soğuk Duş Yapmanın Faydaları​

Duş almak elbette hayatımızın olmazsa olmalarının başında gelir. Hiç duş alırken suyun sıcak olduğu zamanda rahatlarken bir anda suyun aniden soğuması ile yıldırım çarpmışa döndünüz mü? Düşünmesi bile insanı korkutuyor değil mi? Peki, suyun sıcaklığının düşmesinin birçok olumlu etkisi olduğunu söyleseydim? Evet. Gerçekten de soğuk duş almanın insana sağlığına birçok olumlu etkisi var. Gelin bu etkilerden bazılarını inceleyelim.

İrade Gücünüzü Arttırır​

Aslında ben soğuk düşün verdiği etkilerin başında görüyorum bu maddeyi. Soğuk duş size muhteşem bir irade kazandıracak. Daha önce soğuk duş almamış biri için her gün soğuk duş alma fikri çok korkunç geliyor. Her gün uyandığınızda düzenli olarak dayanıklılık gerektiren bu eylemi yapmak sizin kentsel açıdan güçlenmesini sağlıyor. Gün geçtikçe mental gücünüz ve disiplininiz hayatınızın her alanında ses getirebilecek bir hale gelecek ve böyle hissetmek sizin için otomatikleşmiş bir alışkanlık haline gelecek. Bu konu ile bağlantılı olarak Victor Pride'in yazmış olduğu "30 Days Of Dicipline" adlı yazısında da soğuk duş disiplin için olmazsa olmazlar arasında gösteriyor.

Bağışıklığı Güçlendirir​

Soğuk duşun başlıca etkilerinden biride bağışıklığınızı arttırmasıdır. İngiltere'de yapılan bir araştırma gösteriyor ki düzenli soğuk duş alan insanlarda hastalıklara karşı savaşan akyuvar miktarı diğer insanlardaki akyuvar miktarından daha fazla. Hipotezimiz soğuk duş sırasında kendilerini ısıtmaya çalışan kişilerin bağışıklık sistemlerindeki metabolik hız ve aktivitelerin artışını gözlemekti. Bu demek oluyor ki soğuk duş akyuvarları açığa çıkarmada gayet etkili bir yöntem.

Lenf Sisteminizi Temizler​

Ek olarak ki oldukça mühimdir. Vücudumuzun soğuk sudan etkilenen parçalarından biride lenf sistemidir. Lenf sistemi hücrelerde bulunan atıkları taşıyan ve vücuttan atmamıza yardımcı olan bir sistemdir. Soğuk duşlar sıcak ve soğuk duşu sırayla yaparsanız lenf sinirleriyle anlaşarak sıcak su geldiğinde gevşemesine soğuk su geldiğinde ise kasılmasına sebep olur ve lenf yollarını düzenler. Bu işlem özellikle lenf sinirlerinin içindeki durgunlaşmış sıvıyı harekete geçirir ve dışarı pompalar. Sonuç olarak ta elimizde güçlü bir bağışıklık sistemi ve daha sağlıklı bir insan kalır.

Sinir Sistemine İyi Gelir​

Kolayca sinirlenip öfkelenen bir insan mısınız? Soğuk duş sizin çok büyük bir yardımcınız olabilir. Cidden. Soğuk duşun sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı ve direnci arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Araştırmalarda görüldüğü üzere soğuk duş vücudunuza oksidatif stresin küçük bir formu gibi etki eder. Belirli bir süre sonra vücut buna alışır. Sizde artık daha az öfkelenen, daha sakin biri olmaya başlarsınız.

Stresi Azaltır​

Stres verici durumlara karşı adaptasyonu arttırırken alacağın soğuk duşlar ürik asit seviyeni azaltacak ve kandaki glutatyon miktarını arttıracak. Buda insanı daha sakin ve stressiz hissettirecek.

Uyanıklığı Artırır​

Eğer çoktan soğuk duş almaya cesaret edenlerden biri için tahmin edilebileceği üzere ilk seferde nefes almak zor olacak. Sabahın erken saatlerinde alınan soğuk duşun çarpıcı bir şekilde oksijen alım miktarını ve kalp ritmini hızlandırması sayesinde bütün gün boyunca doğal bir enerji artışı hissedilebilir. Soğuk duş sırasında alınan derin bir nefes iş arkadaşların gibi uyku sersemi bir şekilde güne başlamak yerine zinde ve enerjik bir şekilde güne başlamana yardımcı olacak.

Teni ve saçları Güçlendirir​

Teninize ve saçlarınızı güçlendirmenin en iyi yollarından biri soğuk duş almaktır. Buz gibi bir soğuk duşun vücuttaki doğal yağların kaybolmasını önlemek konusunda da oldukça yardımcı bir etkisi vardır. Soğuk bir duşun saçın kökündeki yeni oluşacak saçları kuvvetlendirip saçların parlak, güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasında önemli bir rol oynar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur​

Soğuk duş yağ yakımını hızlandırır. Pek bilinmez ama insan vücudunda iki tür yağ vardır. Kahverengi ve beyaz yağ. Beyaz yağ hepimizin nefret ettiği vücut yağlarımızdır. Kahverengi yağ ise iyidir. Isı üreterek vücudu sıcak tutar. Soğuk duş aldığınızda kahverengi yağ aktif hale geliyor ve vücudunuzu ısıtmak için gerekli olan kaloriler yakılıyor. Soğuk şartlar kahverengi yağın normalden 15 kat daha fazla olmasını sağlar. Bu şekilde her yıl yaklaşık 4.5 kilo vermeyi sağlar.

Testesteron Hormonunu Arttırır​

Soğuk duşun erkekler için en verimli etkilerinden biri. Testesteron seviyesinde bir artış olmasını sağlar. Isı her ne kadar düşük miktarda olursa olsun testislerdeki DNA, RNA ve protein sentezine doğrudan etkilidir. Düzenli soğuk duş alan erkeklerin sprem sayılarında %491'e kadar varan bir artış gözlemlenmiştir.

Kan dolaşımını Hızlandırır​

Soğuk duş sırasında organlarınızda soğuyor ve kan ile ısınması gerektiği için kan dolaşımını hızlandırır. Dolaşım sistemindeki bu uyartılar kardüyovasküler sağlığınız için oldukça iyi.

Depresyonu Azaltır​

Soğuk duşun en önemli olumlu yanlarından biride size depresyonu azaltma imkanı sunmasıdır. Soğuk duş beynin 1. dereceden nöroadrenalin kaynağı olarak bilinen ve depresyonu hafifletmede etkin rol oynayan mavi nokta denen bir kimyasalı uyarır. Artı olarak beyne soğuk duş vasıtasıyla gönderilen hafif elektro şok etkisi oldukça fazla miktardaki antidepresif etkisi olacak elektriksel uyartıyı periferik sinirlerden beyne yönlendirecek.
 
Üst Alt