WF - Webmaster Forumu

Merhaba! WF’e hoş geldiniz!
WF, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
WF, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Http error 500 wordpress hatası ve çözümü

Hakan

Çaylak Üye
kullanici
7 Şub 2022
89
38
14

Http Error 500 Wordpress Hatası ve Çözümü​


Wordpress kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunların başında, http error 500 wordpress hatası veya bir başka deyişle 500 internal server error sorunu yer alıyor. Söz konusu sorun her ne kadar bireysel olarak kolay kolay çözülemese de sizler için bu sorunun çözümünü en basite indirgenmiş şekilde açıklamaya çalışacağız.

Http Error 500 Wordpress Hatası ve Çözümü


ÖNEMLİ UYARI: Belirtilen çözümleri uygulamadan önce mutlaka, sitenizin yedeğini bilgisayarınıza veya herhangi bir yere almayı unutmayınız.

Söz konusu sorunun birçok hatadan kaynaklandığını söylemek mümkün. Genel hata kaynakları ise şu şekilde:

 • Komut dosyası zaman aşımı,
 • Wordpress sürümünüzün güncel olması ya da uyumsuz PHP sürümüne sahip olması,
 • Dosya izinlerinin hatalı olması,
 • Son olarak, .htaccess dosyalarının sorunlu olması.
 • Yüklemiş olduğunuz bir eklentiden kaynaklı olması.

Genel olarak karşılaşılan 500 internal server error hatasının başlıca sebepleri bunlardır. Tabi bazı durumlarda bu sorunun çok başka nedenlerden kaynaklanması gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir. Sorunun en kısa çözümü adına, bu sorunun öncelikle hangi işlem nedeniyle karşınıza çıktığını tespit etmektir.
Yaptığınız işlemleri bu nedenle iyi bir şekilde hatırlamalı ve bu sorun, hangi işlem sonrasında ortaya çıktıysa, o işlemi geri alarak sorun çözülebilmelidir. Tüm Wordpress sorunlarının en basit çözümü ise işlemi geri almaktır. Bu taktik gayet basittir ve çoğu zaman hayat kurtarıcı nitelik taşır. Bu nedenle bu yöntemi aklınızın her zaman bir köşesinde yer edindirmeniz gerekir. Şimdi ise gelelim bu sorunun çözümlerine. İşte 500 internal server error hatası çözümü:

Http Error 500 Wordpress Hatası ve Çözümü 1: Eklenti veya Tema Güncellemeleri​

Wordpress eklentileri veya tema kodları, her zaman için uyum içerisinde çalışamayabilir. Özellikle tema veya eklenti güncellemelerinin ardından sitenizde birtakım sorunlar meydana gelebilir. 500 internal server error hatası ise bu güncellemelerin ardından en çok karşılaşılan hataların başında yer alır. Yapmanız gereken işlemler son derece basittir.
 1. WordPress Kontrol Paneliniz hala erişilebilirse, aşağıda verilen adımları uygulayın:
 2. WordPress yönetici panelinize giriş yapın.
 3. Soldaki menüden Eklentiler > Yüklü eklentiler kısmına girin.
 4. Problemli eklentiyi biliyorsanız devre dışı veya tüm eklentileri devre dışı bırakın.
 5. Sorunu düzeltip düzeltmediğini kontrol etmek için web sitesini tarayıcıda F5 yenileyin.

Eğer hangi eklenti devre dışı bırakıldığında sorun çözülüyorsa, o eklentinin mutlaka benzerlerini kullanmanız gerekmektedir. Öte yandan tema nedeniyle bu sorun oluşmuş ise sitenizin yedeğini yükleyerek sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra daha profesyonel bir temaya geçiş yapmayı da düşünebilirsiniz. Eklentileri devre dışı bırakmak adına aşağıdaki işlemleri yaparak kolay bir şekilde eklentileri devre dışı bırakabilirsiniz.

Http Error 500 Wordpress Hatası ve Çözümü 2: .htaccess Dosyasını Kontrol Ederek Sorunu Bulmak​


.htaccess dosyaları zaman zaman birtakım değişiklikler nedeniyle bozulabilir. Eklenti güncellemeleri, site genel ayarları, tema güncellemeleri, dosya aktarımı vb. nedenlerden ötürü
dosyanın bozulabilmesi söz konusudur. Bu nedenle .htaccess dosyasının düzeltilmesi gerekmektedir veya sorunun bu dosya ile alakalı olup olmadığını çözmek gerekir. Bu sorunun en kolay çözümü ise şu şekildedir:

 • Öncelikle FTP'ye erişim sağlayarak .htaccess dosyasını bulmanız gerekir. FTP'ye erişmek için de FileZilla adlı programdan yararlanılabilir. Genel olarak ise hosting kontrol panelinden, dosya yöneticisi vasıtasıyla .htaccess'e erişim sağlanılabilir.
 • Hemen ardından ise sitenizin root dizinine giriş yapmanız gerekir.
 • Bu bölümde .htaccess dosyanız yer almaktadır ve bu dosyayı ister silerek isterseniz de ismini değiştirerek devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Dosyayı devre dışı bıraktığınızdan emin olmanızın ardından yeni bir .htaccess dosyası oluşturarak, dosyanın içine aşağı kısımda yer alan kodları ekleyebilirsiniz.
Kod:
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Dosyayı kaydetmenizin ardından, yeni ve düzgün .htaccess dosyasını kaydetme işleminiz tamamlanmış olacaktır.
Bu işlemler sonucunda ise sitenizi tekrardan yenilemeli ve sorunun çözülüp çözülmediğine emin olmalısınız. Eğer sorun çözülmediyse diğer seçeneklerimize göz atmanızı öneririz.

Http Error 500 Wordpress Hatası ve Çözümü 3: PHP Limitini Genişletmek​


Çözüm 1 ve çözüm 2 sitenizde oluşan sorun için yeterli olmadıysa, bu sefer de PHP limitlerini genişletmek diğer bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Memory düşüklüğü veya php limitlerinin yeterli seviyede olmaması, Http Error 500 sorununa neden olabilir. Unutulmamalıdır ki Wordpress gibi sistemler daha verimli çalışabilmek adına daha fazla PHP limitine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda siteye ziyaretçiler, botlar ve daha birçok faktör tarafından gelen isteklerin karşılanması için de yine memory veya PHP limitlerinin yeterli düzeyde olması gerekir. Sitenizin PHP limitlerini arttırabilmeniz adına aşağıda yer alan kodları .htaccess dosyasına eklemelisiniz.

Kod:
php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300
php_value memory_limit 256


Bu kodları .htaccess dosyanıza ekleyin ve hemen ardından dosyayı kaydedin. Sorun halen daha çözülmediyse bir sonraki adımı uygulayabilirsiniz.

Http Error 500 Wordpress Hatası ve Çözümü 4: PHP Sürüm Değişikliği​


Wordpress temaları ve eklentileri, zaman zaman standardın dışına çıkarak, farklı PHP sürümlerinde çalışmak isteyebilir. Bu durum her tema için veya eklenti için geçerli olmaz. Bu sorunun çözümü adına mevcut PHP sürümünüzü, farklı bir PHP sürümü ile değiştirmelisiniz. PHP sürüm değişikliği sayesinde Http Error 500 hatasını gidermek için de host'unuzun kontrol paneline erişmelisiniz. Ardından "PHP Yapılandırması" kısmına gidip, seçenekler arasından en güncel PHP sürümünü tercih etmelisiniz.
Bazı durumlarda en güncel PHP sürümü yerine, daha eski olan PHP sürümlerinin kullanılması gerekebilir. Eğer PHP sürümünü en güncel olarak işaretlemenize rağmen herhangi bir şekilde sorun çözülmediyse, tüm PHP sürümlerini tek tek seçip, ardından kaydedip sorunun çözümünü denemelisiniz.
PHP Sürümleri: PHP 5.2- PHP 5.3- PHP 5.4- PHP 5.5- PHP 5.6- PHP 7.0- PHP 7.1- PHP 7.2- PHP 7.3- PHP 7.4
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst Alt