• Özel Kurumsal+Plus üyelik paketi için 50% İNDİRİM fırsatı kazan. Üstelik Kurumsal+Plus paketi satın aldığınızda + Reklam Hizmeti + Mesleki Rank Yanında Hediye! - Kampanya 2024 yıl sonuna kadar geçerlidir! Detaylar için Tıklayın!
 • Merhaba! WF’e hoş geldiniz! WF, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir. WF, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz. Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Elektrikli araçları kullanmak için nedenler

Hakan

Moderator
moderator
Onaylı Üye
7 Şub 2022
98
46
14

Elektrikli Araçları Kullanmasını Sağlayan Etmenler​


Teknoloji günümüzde oldukça gelişmiştir. Teknolojinin hızlı gelişimi bütün alanları etkilemiş olduğundan teknoloji hayatı pratik hâle getirmiştir. Günümüzde insanların elinin altında olan teknoloji mümkün olduğunca en kullanışlı halleriyle insanlara sunulmaya çalışılmaktadır. Elektrikli araç kullanımı da bunlardan birisidir.
Elektrikli-Araçları-Kullanmak-İçin-Nedenler.jpg


Elektrikli Araçların Tarihi Gelişimi​


İlk elektrikli araç 1835 yılında Hollanda'da icat edilmiştir. Daha sonra 1859 yılında 6.4 km/h ile çalışan elektrikli lokomotifler üretilmeye başlanmıştır. İlk elektromote ise 1859 yılında icat edilmiştir. 1886 yılında ise yanmalı motor icat edilmiştir. Yanmalı motorlarda 3 adet tekerlekler bulunmaktaydı ve motor yolcuların altındaydı.

1900 yılında ise elektrikli ve benzinli araçlar piyasaya çıkartılmıştı. Bu araçlarda kurşun asitli bataryalar kullanılmıştı. Dört silindirli motora sahip olan EA modelleri ise 1920' de ve sonrasında popülerdi. Daha sonra ise gittikçe İMY'lu araçlar ön plana çıkmıştır. EA modellerin popülerliğini yitirmesinde de bir takım gelişmeler etkili olmuştu.

EA Modellerine Olan İlginin Bir Süreliğine Azalması​


Her dönem farklı ihtiyaçları gerektirdiğinden EA modelleri belli dönemlerde popülerliğini yitirmişti.

1920-1960 yıllarında EA modellerine ilginin azalmasının nedenleri şu şekildeydi;
 • Uzun menzilli araçlara ihtiyaç artmıştı.
 • Ham petrol olmasına rağmen benzin fiyatları düşmüştü.
 • 1912 yılında marş motoru icat edilmişti. Bu sayede krankın elle döndürülmesine gerek kalmamıştı.
 • Yanmalı motorun icadı sonrası benzinli araç fiyatları, elektrikli araç fiyatlarından daha uygun hâle gelmişti.

EA Teknolojisine Sahip Araçlarına Olan İlginin Tekrar Artması​


Fakat 1960 yıllarında EA'ya olan ilgi tekrar artmıştı. 1960 yıllarında petrol krizi sonrasında Amerika, Fransa, İtalya ve Japonya gibi ülkeler EA araçları konusunda tekrardan araştırmalar yapmaya başlamıştı. EA araçları çevre dostu olduğundan o yıllarda tekrardan tercih edilmiş bir seçenekti.

1990'lı yıllarda ise gelişen batarya teknolojileriyle beraber birçok marka geliştirilmeye başlanmıştır.

Elektrikli Araçların Temel Bileşenleri​


Elektrikli araçlar geleneksel araçlardan farklı olarak elektrik motoru, pil ve şarj elektroniği ne sahiptir. Bunun yanı sıra benzin deposu, egzoz, içten yanmalı motor, şanzıman gibi parçalara sahip değildir.

Elektrik motorları doğrudan akımlı ya da alternatif akımlı olabilir. DC motorlar 96 ve 192 volt arasında çalışmaktadır. Elektrikli iş makinalarındaki motorlar elektrikli otomobillere de referans olur. DC elektrik otomobilleri ise 20 Kw ve 30 Kw arasındadır. İhtiyaç hâlinde yüksek enerjiyle yüksek güç elde edilebilmektedir.

AC motorlarda ise seçenek daha fazladır. AC motorları ise üç faz çalışan 240 voltluk motorlar kullanır. Bu motorlarda frenleme sırasında geri dönüşüm yapılabilmektedir. DC motorların AC motorları beslemesi için dönüştürücü gerekmektedir. Fakat her iki motor da elektrik otomobil üreticileri tarafından kullanılmaktadır.

Elektrikli Araçları Diğer Araçlardan Ayıran Nedenler​

Elektrik motorları yüksek verimli çalışmaktadır. Teknolojinin birikimini içeren elektrikli araçlar kullananlara konforlu deneyimler yaşatmaktadır. Elektrikli araç kullanmak için birçok neden sayılabilir fakat elektrikli araç kullanmak için 8 neden saymak gerekirse nedenler şu şekilde sayılabilir;
 1. Elektrikli araçlar enerjisinin %90 veya %95 ini hareket enerjisine dönüştürmektedir. İçten yanmalı motorlar ise %25 veya %35 verimle çalışmaktadır. Bu da elektrikli araçların yüksek performans sergilediğini kanıtlamaktadır.
 2. BMW'nin daha küçük daha ucuz ve de dünyada nadir bulunan elementlerle üretilmektedir.
 3. Pil teknolojisi elektrikli araçların gelişiminin ana nedenidir. Bu yüzden elektrikli otomobillerde lityum iyon piller kullanılmaktadır. Bu piller olabildiğince çevre dostu ve ekonomik olarak kullanılıyor. Elektrikli otomobillerde %80 nikel, %10 kobalt ve manganez olması hedefleniyor.
 4. Elektrikli piller zemine döşeniyor ve böylelikle bagajdan tasarruf sağlanmış olunuyor. Ve de piller 500 kg ağırlığında olduğundan dengeli bir sürüşü sağlıyor. Bunun yanında pillerin zeminde olup kaza riskini de azaltmaktadır.
 5. Elektrikli otomobillerde enerji kazanımına sahip frenler mevcuttur. Elektrikli araçlarda frenleme esnasında motor döner ve elektrik motoru enerji üreterek pilleri besler. Frenlere binen yük azalttığı içinse frenlerin ömrü uzar. Elektrikli motorlar 150.000 km'den sonra bile düzgün çalışabilir.
 6. Elektrikli motorlar enerji kazanımına sahip olduğundan frenden ayağın hafifçe çekilmesi bile aracın yavaşlamasını sağlar. Ayaklar frenden çekildiği anda motorlar enerji depolamaya başlar.
 7. Elektrikli araçlar diğer araçlara göre daha sessizdir. Bunun nedeni ise elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır.
 8. Elektrikli araçlar sera gazı salınımına sebep olmaz.
Elektrikli araç kullanımı çevreyi korumak isteyen, hızlı ulaşım sağlamak isteyen insanlar için uygun bir seçenektir.
 
Üst Alt