• Özel Kurumsal+Plus üyelik paketi için 50% İNDİRİM fırsatı kazan. Üstelik Kurumsal+Plus paketi satın aldığınızda + Reklam Hizmeti + Mesleki Rank Yanında Hediye! - Kampanya 2024 yıl sonuna kadar geçerlidir! Detaylar için Tıklayın!
  • Merhaba! WF’e hoş geldiniz! WF, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir. WF, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz. Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Dudak Bölgesinde Neden Uçuk Çıkar?

Elbeate

Elbeate bir gün...
kullanici
23 Ocak 2022
96
1
46
14
eniyinet

Dudak Bölgesinde Neden Uçuk Çıkar?​

ucukss.jpg

Uçuk’un çıkma nedeni herpes simpleks tip 1 (HSV-1) virüsüdür. Genelde ağız, diş eti ve dudak çevresinde görülür ve mikrobik bir enfeksiyondur. Bir kez herpes simpleks 1 (HSV-1) virüsü vücuda girdikten sonra her zaman vücutta kalır. Yeni doğmuş bebeklerde pamukçuk yaraları ile karıştırılabilir bir hastalıktır. Kesin bir tedavisi günümüzde bulunmamaktadır. Tekrarlı periyotlar halinde ortaya çıkar ve kısa bir süre sonra tekrar yok olur.

Uçuk Vücuda Girdikten Sonra Ne Olur?​

Uçuk virüsü yani herpes simpleks 1 (HSV-1) virüsü vücuda girdikten sonra (Genelde bir diğer insandan geçer ama bir yiyecekten dolayı da olabilir) üç şekilde çoğalmaya devam eder.

Birincil iltihap​

Virüs cilde veya mukoza zarına girer ve çoğalır. Bu aşamada, ağızda yaralar ve ateş gibi belirtiler gelişebilir. Virüs herhangi bir yara ve belirtiye neden olmayabilir. Kişi uçuk geçirdiğini anlamaz. Buna asemptomatik yangı denir. Asemptomatik iltihap, belirtilerle seyreden hastalıktan iki kat daha sık görülür.

Pasif dönem​

Virüs, enfekte olmuş bölgeden omurgada bulunan ve dorsal kök ganglionu adı verilen sinir dokusuna geçer. Bu bölgede tekrar ve çok sayıda ürer ve pasif hale geçer.

Nüks​

Kişi duygusal veya fiziksel streslerle karşılaştığında virüs yeniden aktif hale gelir ve yeni yaralara, fiziksel belirtilere neden olabilir.

Uçuk Nasıl Geçer?​

Uçuk virüsünü tamamen vücuttan atmak imkansızdır. Pasif hale geçirmek de zordur ancak virüsü pasif hale getirerek uzun zamanlar boyunca ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Herpes Simpleks 1 (HSV-1) Virüsünü Pasif Hale Getirecek Şeyler;

  • Sarımsak. Sarımsak ezilerek kaşınan bölgeye bir gün boyunca 4 - 5 defa sürülür.
  • Bal ve arı sütü. Bal arı sütü ile karıştırılarak 2-3 defa kaşınan bölgeye sürülür.
  • Vanilya yağı veya özü. Kaşıntı ve karıncalanma hissi duyulduğu anda vanilya yağı veya özü.
Herpes Simpleks 1 (HSV-1)
Virüsünü Pasif Hale Getirecek Besinler;

  • C vitamini içeren besinler (Dudak ve çevresinde yanmaya neden olur ama geçici bir yanmadır, acı biber etkisinden daha zayıf bir yanma)
  • E Vitamini Bakımından Zengin Besinler (E vitamini, cildi rahatlatarak iltihabın etkisini azaltır)
  • Çinko (Bağışıklığı arttırır ve aynı zamanda inflamasyonu azaltır böylece daha hızlı sürede virüsü pasif hale getirir)
 
Üst Alt