WF - Webmaster Forumu

Merhaba! WF’e hoş geldiniz!
WF, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
WF, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Dns önbelleği nedir? nasıl temizlenir?

Hakan

Çaylak Üye
kullanici
7 Şub 2022
89
38
14

Dns cache, önbelleği nedir?​


Bilgisayar internete bağlandığı sırada, servis sağlayıcısından gelen dns adres isteklerini aldığında ve çeşitli verilerinin saklanması için kullanılan alana DNS önbelleği denir.
İşletim sisteminizin veya tarayıcınızın, bu verileri saklamasıyla birlikte, kaydedilen web sitelerini hızlı bir biçimde çözümlemesi ve görüntülemesini sağlayabilir.
Ancak web sitenin IP adresi değişikliği sonucu bu depolanan veriler, zamanla güncelliğini yitirerek sorunlu siteler haline gelebilir.

Dns önbelleği ne işe yarar?​

Web sitelerini çok sık ziyaret ediyor olabilirsiniz. Bu ziyaretle birlikte bilgisayarımız web sitesine bağlanırken her seferinde DNS adreslerini sorgulayıp bulmak yerine, ilk ziyaretten sonra ön belleğe alır ve bir sonraki ziyaretiniz için DNS çözümleme işlemi için vakit kaybını önleyerek ağ performansını hızlandırır.
Ancak, bir web sitesi geliştiriyor veya ayarlarını yapılandırırken, bilgisayarınızın kaydetmiş olduğu DNS önbelleği araya girerek doğru siteye erişmenizi engelleyip, size sorunlar çıkarabilir.

Bilgisayarınızdaki DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?​

Bu sorunun çözümü DNS önbelleğini birkaç kolay adımda temizleyerek bilgisayarınızın doğru internet sayfasına görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Windows bilgisayarımızdaki (DNS CACHE) nasıl temizlenir?

Dns önbelleğinizden kurtulmak için şu adımları uygulayın..
Windows Başlat 'a tıklayarak cmd yazın, ve ardından enter tuşuna basın.
Açılan komut işlemi ekranında aşadaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
DNS Önbelleğiniz temizlendi.
Bunu yaptığınızda (Windows IP Configuration Successfully flushed the DNS Resolver Cache.) bu yazı çıkacaktır.
Türkçesi (DNS Çözümleyici Önbelleği başarıyla temizlendi.)
Daha iyi anlamanız için ekran görüntülerini bırakıyorum. iyi forumlar

Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png
 
Üst Alt